Az első napokban hihetetlennek tűnik, de pár röpke hónap elteltével a magatehetetlen kisbaba egy önálló, helyváltoztatásra képes, pöttöm örökmozgóvá válik. S akkor egy végeláthatatlan felfedező útra indul a lakásban ahol él, hogy annak minden apró szegletét megismerje, az utolsó szöget is megkeresse.
A mi kicsikénk körülbelül öt hónaposan kezdett el forogni, és onnantól kezdve megállíthatatlanul fejlődött a mozgása. Akkor kaptam észbe, amikor letettem a szoba közepén és pár perc múlva már centiméterekkel hátrébb volt. Bizony, hátrébb, mert hason fekve elkezdett tolatni, azaz kúszni. Addigra már sok-sok cikket, könyvet olvastam arról, hogyan motiváljuk a mozgását, illetve hogyan akadályozzuk meg abban, hogy számára veszélyes, vagy általunk nem kívánatos helyzetbe kerüljön a lakásban. Gondolok itt az éles sarkokra, fiókokra, szekrényajtókra, a szekrényekben és polcokon lévő tárgyakra és még sorolhatnám. Egy szó mint száz, eldöntöttem, hogy biztonságossá teszem a környezetét és lezárok, elpakolok minden olyan dolgot, amihez nem szeretném, hogy hozzáférjen. S elkezdtem beszerezni a különböző bababiztonsági zárakat, sarokvédőket, konnektordugaszokat…
Először is sok alacsonyan lévő elektromos dugalj van nálunk, azokba kellett tenni műanyag konnektorvédőt. Többfélét lehet kapni, én kettővel találkoztam: az Ikeában kapható változattal, amit ha berak az ember, akkor nem használható a konnektor, csak ha kivesszük; illetve egy másik praktikusabb kivitellel, ami elforgatható, azaz ha betesszük a konnektorba azzal együtt használható marad. Ilyet több helyen lehet kapni, villamossági boltokban mindenképp, de ha jól tudom a nagyobb drogériákban is. Aztán természetesen vannak olyan hosszabbítók is, amelyek eleve úgy készülnek, hogy nem lehet belenyúlni a lyukakba…
Második lépésként a sarkok biztonságossá tételével foglalatoskodtam. A sarokvédőknek széles tárházával találkozhatunk a piacon. Rengeteg fajtát lehet kapni, ezek általában öntapadósak, könnyű a felhelyezésük, az eltávolításuk már nem annyira… Ebből is több félét próbáltam, a legjobban az áttetsző, gömb formájúak tetszettek… Az ikeás kéz alakú sarokvédők elsőre viccesek és designosak, de véleményem szerint nem annyira praktikusak. A formája nem olyan ergonomikus, mint a gömbszerű sarokvédőké, viszont nagyon erős az öntapadója, ami egyszerre előny és hátrány. Amikor le akartam szedni az asztal sarkáról, bizony beletört a bicskám. Nagy nehezen lefeszítettük róla, a ragasztós rész viszont ottmaradt. Tiszta benzinnel tudtam csak letakarítani.
A legnagyobb feladatnak a fiókok és a szekrények lezárása bizonyult. El kellett döntenem, hogy mitől szeretném távol tartani a kíváncsi babakezeket. Például a konyhaszekrény ajtajait, fiókjait, vagy a fürdőszobai szekrényt, ahol a tisztító- és mosószerek vannak. Elsőre triviálisnak tűnhet a dolog, de nem minden ajtótípust lehet ugyanolyan módon lezárni. Tehát a biztonsági zárakból is többfélét vásároltam és kísérleteztem. A „praktikussági és hatékonysági versenyt” a multi-funkciós típus nyerte. Ezt lehetett a legjobban alkalmazni, szóval mi a legtöbb bútorra ezt tettük. De van olyan is, ami csak a kétajtós szekrényekhez jó, illetve az Ikea fiók/szekrény zárja a fiókoknál vált be – máshova nem tenném.
Szerintem azok a jó zárak, amelyek öntapadósak és a szülők számára könnyen nyithatók, könnyen megszokhatók. Az ikeás változatot fel kell szerelni, becsavarozni, ez már önmagában erőfeszítést igényel. De a két alsó konyhai fióknál ezt alkalmaztuk és nem bántuk meg. A babóca gyorsan megszokta, hogy nem bírja kihúzni a fiókot és felhagyott a próbálkozással. Egyébként a konyha az egyik legveszélyesebb terület. Figyeljünk oda a sütőre és a főzőfelületre is, főleg ha már felkapaszkodik a gyermek és egyre magasabbra nyújtózik. Lehet kapni sütőre való zárat és tűzhelyvédő lapot is. Egyik ismerősöm alkalmazta ezeket és elégedett volt, én nem próbáltam…
Szóval elkezdett kúszni a kicsikém, olyan ügyességgel, mint a kommandós katonák. Két teljes hónapon keresztül így közlekedett a lakásban. Ekkor bántam meg igazán, hogy a konyhában és a folyosón hidegburkolatot tettünk le. A nap nagy részét az amerikai konyhás nappaliban töltöttük, ahol laminált padló, és a konyha részen hidegburkolat van, ezért óhatatlanul sok időt töltött a picur a járólapon… Természetesen kellően felöltöztettem és szerencsére épp a nyári időszakra esett ez a két hónap, ennek ellenére aggódik a szülő, nehogy megfázzon a gyermek. Nem is beszélve arról, hogyha elesik, jobban megüti magát a kemény felületen.
Egyébiránt lakberendezőként javaslom, hogy kis alapterületű lakások esetében, főleg ha zárt lépcsőházból érkezünk be, egy fajta – lehetőleg meleg – burkolatot tegyünk a padlóra, mert kellemesebb a hőérzet és optikailag összefogja a teret, nem szabdalja kis egységekre. Sok jó megoldás létezik, a természetes fa alapanyagú padlóktól, parkettáktól elkezdve, a linóleumon, PVC-n át a laminált lapokig. A választás során több szempontot érdemes mérlegelni. Nekem jó tapasztalataim vannak a minőségi laminált padlókkal. A magas kopásállósági értékkel rendelkezőkről elmondható, hogy strapabírók, könnyen takarítható és nem utolsó sorban esztétikus megjelenésűek.
A fentieken kívül természetesen egyéb bababiztonsági zárak és eszközök is a rendelkezésünkre állnak környezetünk biztonságosabbá tételéhez. Tapasztalataim szerint jó lelőhelyek a bababoltok; a DM és a Rossmann; a Tesco és az Ikea; de sok webáruház is foglalkozik ilyen típusú termékkel. Mindenki válogasson kedvére!
(a folytatásban: a gyerekszobáról általában)
Néhány hasznos link:
http://www.ikea.com/hu/hu/catalog/categories/departments/childrens_ikea/16249/
http://bababiztonsag-webaruhaz.hu/
http://bababiztonsagotthon.hu/bababiztonsagi-eszkozok/
http://cavillababa.hu/sct/821502/Bababiztonsag
http://shop.rossmann.hu/baba_130/kiegeszitok_65/biztonsag_183
Képek forrása Pinterest