Láttatok már szentjánosbogarat? Csodaszép, éjjel világít. A Szaffiban is velük világítanak este :)
A medúzák és a szentjánosbogarak maguktól világítanak, nem kell nekik áram. Ez egy csodálatos természet teremtette tulajdonság, ami a génjeikbe van programozva, a DNS-ük része.
Mit szólnátok hozzá, ha a nagyvárosok utcáin közvilágítás helyett, ragyogó fák lennének? Ugyanezen az elven működnének, maguktól termelnének fényt. Hogyan?
Daan Roosegaarde holland designer épp ezen dolgozik az USA-ban, hogy a világító tengeri baktériumok DNS-ét közönséges növényekbe ültesse, ezzel elérve, hogy a szár és a levelek halvány fényt bocsájtsanak ki éjszaka. A fenti képen látható kis palánta a kísérlet első működő eredménye. A végső cél, hogy létrehozzanak egy világító fát.
Egy részről azt gondolom, igazán magával ragadó látvány lenne, hiszen a szentjánosbogarak is elképesztőek, volt szerencsém látni őket természetes élőhelyükön, és bevallom, teljesen oda lennék, ha takarékos izzó és sólámpa helyett tehetnék egy világító bonsai-t a hálóba...
DE... tényleg szabad ily módon megbolygatni a természetet?
Az EU tiltja a génmódosított növények felhasználását bármilyen formában, ezért kísérleteznek az USA-ban. A következő lépés az lenne, hogy kifejlesszenek egy olyan szert, amellyel ha bepermetezzük a fákat, akkor fényt fognak kibocsájtani, mindezt anélkül, hogy megsértenénk a fát, vagy genetikailag módosítanánk. Ez egy szimpatikusabb gondolat szerintem.
Az angol nyelvű videó melyben Roosegaarde maga beszél találmányáról:
A forrásoldali kommentekben nagyon érdekes dolgok voltak, hármat közülük kiemelnék itt is:
- Világító fákkal még inkább súlyosbodna a fényszennyezés problémája... És mi lesz a fák élőlényeivel? Hol fognak lakni?
- Igazán megható lesz az a nap. amikor az emberiség végre úgy dönt, hogy békén hagyja a természetet, hadd menjen a maga útján.
- Az ötlet menő, de mi van ha elveszítjük a kontrollt, és a jövő gyermekei véletlenül világítani kezdenek majd?
Az utolsó kommentről annyit, hogy Roosegaarde megjegyzi a videóban, hogy szerinte 5-10 év múlva már senki nem fog képernyőket bámulni, mert a technológia kilép a medréből, egyesül a természettel és körülvesz majd minket. Szerintem ez ijesztő, és negatívan is elsülhet, lásd Mátrix...
Nagyon érdekel a véleményetek a témával kapcsolatban. Ti támogatnátok egy ilyen projektet, örülnétek neki vagy elleneznéte, és inkább kiállnátok a fákért? Illetve, mit gondoltok, mennyire futurisztikus, vagy mennyire reális a gépek hatalma felettünk?
Köszi, hogy olvasol! :) Ha tetszett, és szeretnél rendszeresen ilyen érdekes design híreket olvasni akkor LÁJK.
Forrás: DEZEEN